Zapraszam do obejrzenia materiału Carcinka Studio z Sądu Okręgowego w Białymstoku. Czy można dostać 2 lata za "ciapatego"? W POlsce wszystko jest możliwe.

 

Rozprawa w sądzie w Białymstoku odbyła się w trybie niejawnym - wszyscy zostali wyproszeni. Wyproszony z sali został też poinformowany przez sąd o terminie rozprawy Andrzej Pochylski z Opcji Społecznej. Jak widać na materiale filmowym czuł się "zrobiony w konia" - niesłusznie. Poinformowanie, to co innego niż zawezwanie.

 

https://www.youtube.com/watch?v=H02u_FpzQ2k

Można się zastanawiać czemu w sądzie pierwszej instancji kamery (Polsaty, TVN-y, dziennikarze GW, itp.) mogły być na sali, a teraz nie. To proste, musiała być zgoda strony pokrzywdzonej, ale wtedy potrzebny był rozgłos propagandowy i zgoda była. Dziś zgody strony pokrzywdzonej nie było, był tylko oskarżyciel. Nie ma tak, że brak sprzeciwu oznacza zgodę, prawo w tym temacie jest jasne:

 

Art. 359. Niejawna jest rozprawa, która dotyczy:

1) wniosku prokuratora o umorzenie postępowania z powodu niepoczytalności sprawcy i zastosowanie środka zabezpieczającego,  

2) sprawy o pomówienie lub znieważenie; na wniosek pokrzywdzonego rozprawa odbywa się jednak jawnie.  

 

Obrońca Adama Czeczetkowicza mecenas Listwan - Lewińska nie chciała komentować przebiegu rozprawy. Komentarz będzie po ogłoszeniu wyroku.

 

https://www.youtube.com/watch?v=dyAxz3BtD1A

 

Ogłoszenie wyroku odbędzie się 5 marca o godz. 12,30 w tej samej sali co odbywało się sądzenie. Ogłoszenia wyroków zawsze sa jawne.

Wyroki zawsze ogłaszane są jawnie, ale jeżeli jawność rozprawy wyłączono w całości lub w części, przytoczenie powodów wyroku może nastąpić również z wyłączeniem jawności w całości lub w części - art. 364§2 k.p.k.

 

Jeden z komentatorów zastanawiał się nad zbiórką pieniędzy na obrożę elektroniczną dla Pana Adama na wypadek odsiadki. Wg. posiadanych informacji obroża jest darmowa, a o odbycie kary pozbawienia wolności w domu można wnioskować, gdy wyrok jest niższy niż rok (oskarżyciel żąda 2 lat). Wniosek taki jest rozpatrywany stosunkowo szybko i być może Adam Czeczetkowicz nie trafiłby w ogóle do więzienia (na które też się czeka).

 

Czy potoczy się tak czy inaczej zwycięży, jak prawie zawsze przez ostatnie 25 lat, Gazeta Wyborcza. Adam Czeczetkowicz (i jemu podobni) prawdopodobnie długo bedzie się zastanawiał zanim cokolwiek powie publicznie. I o to właśnie w tym wszystkim chodzi, byśmy bali się mówić  publicznie i wprost o tym, o czym myślimy.